*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۲ شوال ۱۴۴۰ \ Wednesday, June 26, 2019
کد خبر: 462356 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۴:۳۲ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
آیت الله اراکی:
ظهور، زمانی محقق می شود که ‌آمادگی مردم برای نصرت تضمین شود
حوزه/ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تحقق ظهور را متوقف بر آمادگی کامل و تضمین شده مردم برای یاری امام دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم عزاداری تاسوعای حسینی که در حسینیه شهدای قم برگزار شد،  با اشاره به اهمیت مساله امامت در تاریخ بشر گفت: جامعه بشری از همان آغاز در اختیار امام بوده و هیچگاه زمین از وجود حجت و امام خالی نبوده است.

وی افزود: تجلی حضور جدی و سیاسی امام در جامعه نیز تابع شرایط بوده است یعنیوقتی مردمی توان یاری امام را داشته باشند، قدرت حکومتی و سیاسی نیز ایجاد می شود و امام حاکم ظاهری مردمی نیز می شود.

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: این حکومت زمانی شکل می گرفت که آمادگی تشکیل حکومت با حضور مردم ایجاد شود؛در مواقعی هم که شرایط لازم برای حکومت رسمی فراهم نبوده ائمه حکومت غیر ظاهری و پنهان داشتند.

وی با اشاره به شبهه عدم کاری سیاسی ائمه پس از شهادت سیدالشهدا(ع) گفت: این شبهه از بن غلط است زیرا فعالیت سیاسی از مهمترین ماموریت های هر امام است؛ ولی این سیاست گاهی ظاهری و گاهی غیر ظاهری است که بنا به مصالح و شرایط تغییر کرده است.

وی گفت: بر اساس عقاید مسلم مسلمانان خدا تنها فرمانروای سیاسی است و کسی که تصور کند دین از سیاست جدا است معنای دین و سیاست را نمی فهمد؛ دین مجموعه فرمایشات الهی است و سیاست به معنای فرمانروایی است.

آیت الله اراکی یادآورشد: مساله شرک بارها در قرآن کریم مطرح شده است ولی اکثر مواقع شرک به این معنی است که که کسی دیگر در کنار خدا حق فرمانروایی داشته باشد، بدترین شرک این است که انسان فکر کند در کنار خدا صاحب فرمان دبگری وجود دارد؛امام فرمان های الهی را تبیین و اجرا می کند و به اذن الهی صاحب فرمان است.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی یادآورشد: در قرآن کریم دو نعمت عام و تام بیان شده استغ نعمت عام شامل همه نعمت ها است و مقصود از نعمت تام نعمت امامت است؛  خداوند نیز بر سر این نعمت میثاق بزرگی از مردم گرفته است و اگر کسی به این میثاق پشت کند جزو فاسقین خواهد بود.

عضو خبرگان رهبری با ذکر این مطلب که اگر پیمان ها و معاهدات به اطاعت الهی بازنگردند بی ارزش است، اظهارکرد: ما در میثاق بزرگ خود این مساله را پذیرفتیم که فرمان خدا را اطاعت کنیم و با پذیرش فرمان الهی به وجود آمدیم ؛ به طور کلی اساس زندگی بشر اطاعت از فرامین الهی است.

وی گفت:  بشر در این یپمان در یک تعهد دو جانبه شرکت کرد؛ یک طرف این پیمان اطاعت مردم و طرف دیگر پذیرش و به میدان آمدن امام است، امام زمانی باید به میدان بیاید که مردم برای یاری و اطاعت او اعلام آمادگی کنند.

آیت الله اراکی با ذکر این مطلب که در این عهد الهی باید پیمان اطاعت و نصرت نسبت به خدا و اهل بیت(ع) رعایت شود بیان کرد: مردم باید یاور امام باشند، آن هم در میدان عمل؛ مردم با عمل به این پیمان در مسیر عمل و تحقق آرمان های الهی گام بر می دارند.

وی گفت: اعلام آمادگی مردم بر اساس عهد الهی سبب ایجاد وظیفه برای امیرمومنان شد؛ در ماجرای کربلا نیز این اعلام آمادگی وظیفه قیام را به دوش امام نهاد ولی قانون بزرگ الهی آن است که وقتی این آمادگی اعلام شد امام مامور به قیام است و اگر امام در میدان حاضر شد و مردم خسته شدند و کنار کشیدند دیگر امام نمی تواند کنار بکشد و باید مسیر را ادامه دهد.

آیت الله اراکی به مساله ظهور نیز اشاره کرد و افزود: وقتی مردم آمادگی نصرت حضرت ولی عصر(عج) برای تحقق حکومت جهانی را نداشته باشند این ظهور محقق نمی شود؛ این وفاداری به حدی باید باشد که مشخص باشد که هیچگاه مسیر امام را رها نمی کنند چون قرار نیست دوباره حادثه کربلا تکرار شود.

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی