*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۲ شوال ۱۴۴۰ \ Sunday, June 16, 2019
کد خبر: 345206 | تاریخ مخابره :۱۳۹۳/۱۲/۴ - ۱۲:۲۸ | سرویس: با برگزیدگان کتاب سال حوزه 87
آثار برگزیده کتاب سال حوزه (۱۲)
کتاب زن در اسلام
حوزه /کتاب زن دراسلام نوشته سرکارخانم علاسوند که ازسوی نشرهاجر منتشر شده درهمایش شانزدهم کتاب سال حوزه درگروه علمی علوم تربیتی و روان شناسی، شایسته تقدیرشناخته شد.

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه»، مؤلف در این کتاب کوشیده است افزون بر استناد به منابع دسته اول مانند قرآن، روایات و کتب گرانسنگ فقها، ادبیات علمی پدیدآمده توسط اندیشمندان بنامِ شیعه در حوزۀ مطالعات اسلامی زنان را مورد توجه قرار دهد و از دیدگاه‌های شاذ  خودداری کند.

 وی با نظر به ماهیت بین رشته‌ای مطالعات زنان و ورود دانش فمینیستی به عرصه‌های حقوق، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و علوم سیاسی، لازم دانسته است برای تبیین و اثبات برتری دیدگاه دینی، نظریات رقیب و شبهات ضد اندیشۀ اسلامی در این حوزه را مطرح و با آمیزه‌ای از احکام، آداب، اهداف و فلسفۀ نظام حقوقی اسلامی در بارۀ زن و خانواده، با قالبی نو پاسخی درخور به آنها بدهد.

پیش‌فرض نگارنده در این نوشته، تعهد به استواری استدلال و محتوای یک کتاب درسی است. از این رو، تلاش کرده است در هر بخش از اثر خود، نظریه‌‌های مطرح فقهی و اخلاقی در بارۀ زن و خانواده را با رعایت ادبیاتی فاخر و بدون پیشداوری نشان بدهد. وی همچنین مطالب کلامی، اصولی و قاعده‌های فقهی را با واژگانی روان توضیح داده است.

نویسندۀ این اثر، در سه بخش، به تبیین حقوق و تکالیف فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان پرداخته است. وی در بخش اول، ویژگی‌های فقهی و حقوقی زنان را در بلوغ و عبادت برشمرده و در بخش دوم، مسائل خانواده را از ازدواج تا طلاق به ضمیمۀ مباحثی دربارۀ خشونت بررسی کرده است. بخش سوم این کتاب، به دیدگاه اسلام دربارۀ مشارکت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان اختصاص دارد.

 

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی