*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ \ ۱۴ صفر ۱۴۴۰ \ Tuesday, October 23, 2018
کد خبر: 385677 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۴/۱ - ۱۲:۴۹ | سرویس: علمی، فرهنگی 87
با آثار برگزیده کتاب سال حوزه؛
خريد و فروش و پيوند اعضا از ديدگاه فقه و حقوق
حوزه / اثر حاضر، در صدد است با استدلال و استنباط، راهکارهای فقهی و حقوقی را پیرامون محورهای منابع تأمین عضو، نقل و انتقال و پیوند آن تبیین کند.

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه»، کتاب خريد و فروش و پيوند اعضا از ديدگاه فقه و حقوق اثرحجت الاسلام سيد صادق سيدحسيني که از سوی شرکت انتشارات علمی و فرهنگی   چاپ و منتشر شده، در همایش کتاب سال حوزه  در گروه علمی: فقه و اصول به عنوان اثر شایسته  تحسین معرفی شد.

این کتاب، کوشیده است که از دیدگاه فقه و حقوق، نگرشی فراگیر و کاربردی به خرید و فروش و پیوند اعضا داشته باشد. به همین دلیل،با موضوع شناسی دقیق و مطابق با دستاوردهای پزشکی معاصر، سعی وافری کرده است که به ابهامات موضوعی موجود در باره پیوند اعضا و مسائل مرتبط با آن، پاسخی دقیق بدهد.

اثر حاضر، همچنین در صدد است با استدلال و استنباط، راهکارهای فقهی و حقوقی را پیرامون محورهای منابع تأمین عضو، نقل و انتقال و پیوند آن تبیین کند.

ساختار محتوایی کتاب حاضر بر پنج بخش استوار شده است که بخش اول آن، ضمن تأکید بر اصل کرامت ذاتی انسان و سلطنت و مالکیت وی بر اعضای بدن خویش، مفاهیمی مانند دمان مرگ مغزی، اغمای عمیق و نوزاد آنانسفال را شرح می دهد.

بخش دوم، به مباحث استنباطی پیرامون منابع تأمین عضو و برداشت آن از بدن انسان در شرایط مختلف، همانند بیماری لاعلاج، کمای عمیق و تولد آنانسفالوس می پردازد.

 در بخش سوم، مباحث فقهی و حقوقی را در باره مشروعیت پیوند عضو به انسان نیازمند بیان می کند .

 بخش چهارم، جایگاه عناوین ثانوی را در حوزه تأمین عضو و پیوند آن را بررسی می کند و نهایتا در بخش پنجم، به امور معاملی و قراردادی درخصوص نقل و انتقال اعضای بدن توجه می شود. در این بخش، علاوه بر بیان شیوه های معاملی و تجاری مشروع، جایگاه فقهی و حقوقی، سببیت، میزان اعتبار و آثار شرعی رضایت فرد و اطرافیانش به اهدا یا انتقال قراردادی اعضای بدن، با تفصیل کامل ارائه شده است.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی