*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ \ ۱۰ جمادى الأولى ۱۴۴۰ \ Wednesday, January 16, 2019
کد خبر: 428824 | تاریخ مخابره :۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۲۶ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
یکی از علمای سوریه در جریان سفر به قم:
حوزه علمیه ایران تجریه خوبی در زمینه تدریس علوم اسلامی دارد
حوزه/ شیخ راجح گفت: تجربه ایران در حوزه های علمیه و تدریس علوم اسلامی تجربه ای موفق است و ما دوست دارم این تجربه را در سوریه پیاده کنیم.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، امروز شیخ عبدالسلام الراجح از علمای سوریه و نائب رئیس دانشگاه شام در جریان سفر به قم با حجت الاسلام و المسلمین سید مفید حسینی کوهساری رئیس مرکز ارتباط و بین الملل حوزه های علمیه دیدار کرد.

وحدت، نیاز ضروری امت اسلام است

شیخ راجح در این دیدار ضمن تشکر از دعوت ایران و مدیریت حوزه علمیه گفت: ما سربازان و خادمان اسلام هستیم و تمام خواسته و هدف ما این است که وحدت اسلام و مسلمانان را به نمایش بگذاریم، زیرا قدرت ما در وحدت است.

وی افزود: عجیب است امتی که باید ضرب المثل و الگوی وحدت باشد، اکنون کارش به جایی رسیده که دچار تفرقه و دودستگی شده و ما به شدت نیازمند وحدت هستیم.

این عالم اهل سوریه ادامه داد: هنگامی که ما مسلمان در اوج تمدن و پیشرفت بودیم، غربی ها و اروپایی در اوج انحطاط بودند و ایران اسلامی علمای زیادی را در آن دوران پرورش داد که از بزرگ ترین علما هستند مانند رازی و غزالی و سجستانی و جرجانی و ابوداود و نسائی و غیرهم که خیر آنها به تمام دنیا رسید. خلاصه مطلب اینکه اروپا که زمانی در انحطاط بود تلاش کرد و توانست خود را بلند کند و اکنون اتحاد اروپایی را تشکیل داده است، اما ما مسلمانان که با شعار و ارزش وحدت رشد کرده ایم تازه به فکر تحقق وحدت افتاده ایم.

ایران با تلاش برای وحدت به دنبال عظمت اسلام است

وی ادامه داد: امروز شاهد این هستیم که کشوری مانند ایران به دنبال تحقق وحدت اسلامی است و از علما و شخصیت های مختلف اسلامی با صرف نظر از مذهب آنها دعوت می کند و این نشان می دهد که ایران به دنبال مجد و عظمت اسلام است و از این رو من بر این باورم هنگامی که وزیر امور خارجه ایران با وزرای کشورهای اروپایی می نشیند و درباره برنامه هسته ای ایران مذاکره می‌کند، این مایه عزت و آبروی اسلام است، زیرا او پیش از آنکه ایرانی باشد اسلامی است و ما نیز همین گونه هستیم وخود را بیش از آنکه متعلق به کشور خود بدانیم متعلق به اسلام می دانیم.

دلایل زیادی برای وحدت وجود دارد

شیخ راجح  تاکید کرد: اگر مسلمانان می دانستند خداوند چه زمینه ها و اسبابی برای وحدت در اختیار آنها گذاشته است، هیچ گاه متفرق نمی شدند، اما متاسفانه مسلمانان اکنون در یک وادی و اسلام در وادی دیگر است و از این رو هنگامی که رشید رضا صاحب تفسیر المنار به غرب رفت گفت من آنجا اسلام را دیدم، اما مسلمان ندیدم و درکشورهای اسلامی مسلمان دیدم بدون اینکه اسلام باشد.

حوزه علمیه ایران تجربه خوبی در تدریس علوم اسلامی دارد

شیخ عبدالسلام راجح در بخش دیگر از سخنان خود گفت: تجربه ایران در حوزه های علمیه و تدریس علوم اسلامی تجربه ای موفق است و من دوست دارم این تجربه را در سوریه پیاده کنیم چه از طریق ایجاد مؤسسات حوزوی دانشگاهی و چه از طریق تدریس سنتی در مساجد؛ زیرا خداوند مقدر فرموده که «لأغلبن أنا ورسلی» و از این رو هرکس مطمئن باشد که در راه رسولان و پیامبران قرار دارد پیروز می شود و هرکس در این راه نباشد تاریخ و مردم او را دور می اندازند، زیر این قاعده الهی است که آن را جعل کرده و جعل و قانون خداوند بیهوده نیست و کسی که در این راه باشد غالب و پیروز است، زیرا شایستگی آن را دارد.

ایران دوستی و صداقت خود را با ما ثابت کرد

وی با اشاره به سپری شدن هفت سال از جنگ سوریه با دشمنان خود گفت: گواهی می دهم که شما مردم ایران در طول این هفت سال بهترین دوست برای ما بودید که برادری خود را با ما ثابت کردید و ما اکنون ادله محکمی بر صداقت و وفاداری و محبت شما داریم و هیچ دلیلی محکم تر از آن نیست که کسی جان خود را برای برادرش تقدیم کند زیرا هیچ چیزی عزیز تر از جان نیست و برادران ما در حزب الله نیز همین گونه برادری و صداقت خود را ثابت کردند، اما دشمنان احمق ما نمی توانند ارتباط واقعی میان ما و برادران ایرانی و حزب الله را درک کنند و بفهمند که آنچه که ما را دور هم جمع کرده اسلام و پیامبر است.

این عالم سوری گفت: در چنین جنگی که تمام قدرت های جهان به ما حمله کردند کیست که به شیعه و سنی بیندیشد؟ اکنون چیزی که برای ما مهم است، اسلام و قدرت و عزت مسلمانان است، اما کسانی که با زبان طایفه گرایی و مذهبی با ما سخن می گویند احمقانی هستند که چیزی از واقعیت نمی دانند و شرایط زمان را درک نمی کنند و در دایره اقلیمی و منافع خود محدود و محصور هستند. تمام مشکل ما در امت اسلامی همین انسان های احمق و روش تفکر آنها است.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی