*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ \ ۹ شوال ۱۴۳۹ \ Sunday, June 24, 2018
کد خبر: 425083 | تاریخ مخابره :۱۳۹۶/۶/۱۳ - ۱۴:۰۸ | سرویس: علمی، فرهنگی 116
آیه ها و آینه ها (۳۴۵)
عالمی که بوسیدن دستش را تاب نیاورد
حوزه/ همان طور که باید در برابر کفار نیرومند و مقتدر ظاهر شد و نباید در مقابل آنان ضعف نشان داد، قرآن کریم ما را به فروتنی و تواضع در برابر مؤمنین دعوت کرده، زیرا بسیاری از صفات پسندیده از این سرمایه عظیم سرچشمه می‌گیرند.

* آیه:

 أَذِلَّةٍ عَلَى ٱلْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى ٱلْكَٰفِرِينَ مائده/54

در برابر مؤمنانْ فروتن و در برابر کافرانْ سرسخت و قدرتمندند

* آینه:

حکایت؛ میرزا جواد آقا تهرانی، انسانی وارسته بود که با کوهی از معرفت، چنان فروتن زندگی کرد که نمی‏ توان لقبی جز بنده صالح و شایسته به وی داد.

چه بلند است مقام میرزا که با وجود علم و کمالات بی‏شمار، هرگز اجازه نمی‏ داد کسی دست او را ببوسد، یا او را آیت اللّه‏ خطاب کند. یکی از روحانیون می‏ گوید: روزی با اصرار فراوان، موفق به بوسیدن دست ایشان شدم و از اتاق بیرون رفتم و پس از مدتی بازگشتم. هنگامی که وارد اتاق شدم، میرزا فرمود: چون تو دست مرا بوسیدی، من هم برای جبران محبت تو، کفش‏هایت را بوسیدم.

مرحوم میرزا جواد آقا هیچ ‏گاه سخنان خود را در منزل به صورت امر و نهی بیان نمی‏ کرد و با وجود کهولت سن، گاه در کنار حوض آب لباس‏ های خود را می‏ شست، یا حیاط را جارو می‏ کرد. 1

به قدر خاکساری سر بلندیست                                          تواضع پایه اقبال مندیست

 کدامین سربلندی بیش ازین است                                در او شاه جهان مسند نشین است 2

  1. با اقتباس و ویراست از کتاب گلشن ابرار
  2. کلیم کاشانی

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی