*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ \ ۱۲ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Sunday, February 17, 2019
کد خبر: 462416 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۰:۵۳ | سرویس: استان‌ها 39
تولیت آستان قدس رضوی:
پذیرش مقدرات الهی و مبارزه با سلطه‌گران، پارادوکس نیست/ ملت ایران با یزیدِزمان سازش نخواهد کرد
حوزه/ تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ملت ایران با یزیدِزمان سازش نخواهد کرد گفت: ملت ایران درس آموخته حسین(ع) است که ضمن توکل به خدا با ایستادگی در برابر نظام سلطه، در این ۴۰ سال به دشمن فهمانده که هرگز در برابر ظلم و ستم سازش نخواهد کرد.

ه گزارش خبرگزاری «حوزه» از مشهد، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، در آئین خطبه‌خوانی شب‌ عاشورای حسینی در حرم مطهر امام رضا(ع) اظهار کرد: عاشورائیان صحنه‌ای خلق کردند که تمام مظاهر عالی انسانی؛ انسانیت، شجاعت، فتّوت، مردانگی، رضایت، بصیرت، توکل و اتکال به خدا، ایستادگی و مقاومت، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی، حق‌الناس و حق‌الله در تابلوی آن نقش بسته است.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: این اجتماع ما تنها یک تجلیل از مقام ابی‌عبدالله الحسین(ع) و اقدام شجاعانه سال 61 هجری و فقط بیان یک واقعه نیست. پیام عاشورا تمام زمان‌ها و مکان‌ها را درهم نوردیده و به گستره همه تاریخ‌ها و اقلیم‌ها، بشریت را مخاطب قرار می‌دهد.

تفاوت مکتب سیدالشهدا با مکاتب پست‌مدرن

وی با بیان اینکه در مکتب سیاسی ابی‌عبدالله(ع) آنچه هست؛ قله رضا و تسلیم‌ حق‌ است برخلاف دیگر مکاتب سیاسی که رضایت و تسلیم حق‌ را راضی شدن به وضع موجود می‌دانند، عنوان کرد: در مکاتب بودیسم یا هندوئیسم و برخی مکاتب شرقی راضی شدن به وضع موجود نوعی خواب‌آلودگی، بی‌تحرکی و ایستایی است یعنی هرچه پیش آمد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: مکتب سیاسی ابی‌عبدالله(ع) در عین رضا و تسلیم به قضاوقدر الهی، تحول اجتماعی و انقلاب را می‌طلبد که سامان‌دادن زندگی معاصر را به دنبال دارد، این ساماندهی در فرهنگ سیاسی سیدالشهدا(ع) وجود دارد برخلاف مکاتب سیاسی مارکسیستی و دیگر مکاتب پست‌مدرن که فقط می‌گویند نباید به وضع راضی شد و صرفا به دنبال یک تحول هستند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان بیان کرد: امام حسین(ع) فرمودند که به دنبال یک تحول عظیم ‌اجتماعی که «حق» ‌مدار زندگی‌ مردم باشد، هستند تا معروف‌ها و پاکی‌ها در جامعه گسترش پیدا کند و بدی‌ها و زشتی ها و پلشتی‌ها از جامعه زدوده شود.

وی با اشاره به اینکه ابی‌عبدالله(ع) و یاران باوفایشان در اوج رضایت، جان خود را تقدیم راه خدا می‌کنند، عنوان کرد: از نگاه سیدالشهدا(ع) نگرش کسانی که در جامعه دچار ایستایی و توقف باشند، دنیاگرایی آنها را فراگیرفته و به دنبال تحول اجتماعی و رقم زدن یک زندگی خدایی نباشند، محکوم است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر اینکه انسان باید در ابتلائات و آزمایش‌های الهی مقاومت و ایستادگی کند، مطرح کرد: از اول انقلاب شکوهمند اسلامی که پرچم عاشورایی به دست امام راحل در این کشور برافراشته شد، دشمن دنبال توطئه بود و‌ هر روز فتنه کرد اما مردان و زنان عاشورایی ضمن رضایت در برابر اراده الهی هیچ زمان متوقف نشدند، نه عقب‌گرد را پذیرفتند و نه درجازدن‌را. همواره پیشرفت و تعالی را دنبال کردند.

مثل امام حسین(ع) با یزید سازش نخواهیم کرد

تولیت آستان قدس رضوی افزود: آنچه آمریکایی‌ها و‌ دشمنان به ما و همه جوامع بشری القا می‌کنند این است که «شما نمی‌توانید»؛ سرنوشت محکوم و مختوم شما آن است که حاکمیت نظام سلطه را در عالم بپذیرید. اما فرهنگ عاشورایی به ما آموخت که نباید زیر بار ظلم، ستم، ذلت و خفت رفت مثل امام حسین(ع) با یزید سازش نخواهیم کرد؛ «هیهات منا الذله»، این آموخته امام حسین(ع) به بشریت است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه از نگاه ما در مکتب سیاسی عاشورا «تسلیم خدا و‌ رضایت از شرایط » و «ایستادگی در برابر نظام سلطه» یک پارادوکس نیست، خاطرنشان کرد: ملت ایران ضمن توکل به خدا، تضرع، دعا و مناجات به درگاه خدا و در میدان عمل ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان را از عاشورا آموخت و در این 40 سال به نظام سلطه فهمانده که ملت بزرگ ایران درس آموخته حسین(ع) است و هرگز در برابر ظلم و ستم سازش نخواهد کرد و نشان صدق آن شهدای ما هستند.

313/28

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی