*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Tuesday, July 16, 2019
کد خبر: 465553 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۷:۴۸ | سرویس: بین الملل 127
با مشارکت ۷۳ کشور جهان؛
چهارمین کنفرانس جهانی فتوا در مصر آغاز به کار کرد
حوزه/ روز گذشته چهارمین کنفرانس جهانی فتوا توسط دارالافتاء مصر و با مشارکت گروه هایی از مفتیان، علما و مؤسسات دینی بیش از ۷۳ کشور جهان در مصر آغاز به کار کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه روز گذشته چهارمین کنفرانس جهانی فتوا توسط دارالافتاء مصر و با مشارکت گروه هایی از مفتیان، علما و مؤسسات دینی بیش از 73 کشور جهان در مصر آغاز به کار کرد.

این کنفرانس با شعار "نوآوری در فتوا از نظریه تا اجرا" برگزار شد و تا سه روز ادامه خواهد داشت.

در نشست افتتاحیه این کنفرانس شیخ شوقی علام مفتی مصر، شیخ محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر، شیخ مصطفی سیریچ رئیس علما و مفتی بوسنی و هرزگوین، شیخ احمد النور محمد مفتی چاد، شیخ یوسف ادعیس وزیر اوقاف و امور دینی فلسطین، شیخ عبداللطیف دریان مفتی لبنان سخنرانی کردندو پس از نشست افتتاحیه دو نشست تخصصی با مشارکت مفتیان و علمای شرکت کننده درباره موضوع کنفرانس برگزار شد و نشستی نیز ویژه تنظیم میثاق جهانی فتوا برگزار شد.

 

مفتی چاد: نوآوری در فتوا از ضروریات امروز است

شیخ احمد النورمحمد الحلو مفتی چاد در سخنان خود در این کنفرانس گفت: این همایش در زمانی مهم و حساس برگزار می شود که جهان ما شاهد تحولات فراوانی است و برگزاری این کنفرانس می تواند برای ما راهگشا باشد.

شیخ احمد النورمحمد الحلو مفتی چاد

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت و حساسیت مسئله صدور فتوا توسط علما، در مورد دروغ بستن به خداوند و صدور فتواها و تحلیل ها و تحریم های بی اساس هشدار داد و تاکید کرد: علمای بزرگ پیش از ما در مورد پاسخ دادن به مسائل شرعی و صدور فتوا بسیار با احتیاط رفتار می کردند و در این زمینه  به نکات زیادی توجه می کردند.

مفتی چاد در مورد نوآوری در فتوا نیز گفت: کمترین چیزی که می توان در این زمینه گفت این است که نوآوری در فتوا از واجبات امت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد علما و مراکز اسلامی باید به جای سخت گیری و فراری دادن مردم به بشارت دادن و جذب مردم اهتمام داشته باشند که این همان صراط مستقیم است و البته مردم نیز در مسائل خود باید از اهل ذکر و اهل علم سؤال کنند.

 

مفتی سابق مصر: امت اسلام از جایگاه پیشتاز خود عقب مانده است

شیخ علی جمعه مفتی سابق مصر در سخنان خود در این نشست گفت: ما در عصر کنونی بیش از هر چیز دیگری به تجدید و نوآوری نیازمندیم تا بتوانیم در شرایط موجود زندگی کرده و اهداف شریعت را محقق سازیم و از ترک نصوص قطعی نیز پرهیز کنیم و علاوه بر حفظ هویت خود بتوانیم با شرایط روز نیز همراه شویم و با تحولات زمانه تعامل خوبی داشته باشیم و البته این مسئله بسیار پیچیده و دشوار است.

وی افزود: امت اسلام از ادای نقش و جایگاه پیشتاز و تمدنی خود عقب مانده است و رهبری جهان را به افرادی سپرده که به تمدن از زاویه ای تنگ و مادی می نگرند و معنویت در دیدگاه آنها جایی ندارد.

مفتی سابق مصر تاکید کرد: نوآوری در فقه و فتوا در احترام به میراث علمی گذشتگان و قدردانی از تجربه علمی پیشینیان آغاز می شود، زیرا آنان با این تجربه توانستند تمدن موفق اسلامی را بنا کنند و در جهان تاثیرگذار باشند و دلها را به هم نزدیک کنند و به نظرات همدیگر احترام بگذارند به گونه ای که تمام تمدن ها بتوانند در کنار هم با مسالمت زندگی کنند.

وی افزود: البته نوآوری و ابداع با سختی ها و انتقادها همراه است و کسی که در این راه قدم بگذارد حتما نقد می شود، اما علما باید از این انتقادها با تکیه بر عقل و اجتهاد عبور کنند و فکر را با فکر پاسخ بدهند و دیگران هم باید نوآوری را بپذیرند، زیرا حرکت امت به سمت و سوی افق های جدید بدون نوآوری محقق نمی شود و از این رو نوآوری در شرع امری پسندیده است.

شیخ علی جمعه ادامه داد: ما نباید نوآوری ها و نظریات جدید را در نطفه خفه کنیم و نباید با صاحبان این نظریات مبارزه کنیم، بلکه باید با تکیه بر علم و شیوه صحیح این نظریات را بشنویم و نقد کنیم و نظریات مفید را بپذیریم.

 

عباس شومان: صدور فتوا نیازمند علم و تقوا و آشنایی با شرایط زمان است

عباس شومان نماینده سابق الازهر و دبیرکل هیئت علمای بزرگ الازهر در این کنفرانس گفت: فتوا مهارتی دشوار است و مسئولیتی مهم و حساس است که راسخون در علم از عهده آن بر می آیند، زیرا مفتی قرار است نظر خدای متعال و پیامبر (ص) را بیان کند و از این رو باید بداند که هرکسی به سادگی نمی تواند بر این منصب تکیه بزند زیرا این جایگاه نیازمند علم و ممارست و تجربه و آشنایی با احوالات مردم و عرف ها و شرایط عصر است.

وی در ادامه سخنان خود به بیان شرایط اخلاقی و علمی تصدی جایگاه افتاء پرداخت و به ویژگی هایی همچون تقوا و پرهیز از اشتیاق به صدور فتوا و دوری از هوا و هوس و تعصب بیجا و تحصیل علوم و مقدمات صدور فتوا و آشنایی با احوالات مردم و شرایط زمان و مکان اشاره کرد.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی